Kun ensin starttiraha-asiat oli saatu hoitumaan, oli aika valmistella toiminimen yritystoiminnan aloittaminen virallisesti. Se onnistuikin erittäin näppärästi näin toisella kertaa:
Tässä yksityiskohtaiset stepit, miten etenin kun kirjauduin YTJ:n palveluun >
- → Muuta yrityksen tietoja tai lähetä tilinpäätös
- → annoin vanhan Y-tunnukseni → Aloita uusi muutosilmoitus
- → täydennän omat tiedot, valitsen “Ilmoitan toiminnan aloittamisesta Verohallinnolle“
- → automaattisesti valittu Tilikausi ja Verohallintoon ilmoitettava päätoimiala, lisäksi valitsin Arvonlisäverovelvollisuuden rekisteröinti ja Ennakkoperintärekisteröinti
- → tilikauden tiedoiksi laitoin 18.9.23 – 31.12.24 ja järjestelmä antoi automaattisesti normaaliksi tilikaudeksi sitten 1.1.-31.12. Kirjanpitotapani on kahdenkertainen.
- → päätoimialaksi valitsin 82110 Yhdistetyt toimistopalvelut. Huom: YEL-lakiuudistuksen myötä toimialavalinta vaikuttaa siihen, miten eläkevakuutusyhtiö tulkitsee minimi-YEL-rajaasi. Jos siis mahdollista ja sovellettavissa tilanteeseesi, valitse toimiala ”alempipalkkaisen” alan mukaan – itse ainakin huomasin, että tällä valitsemallani (ja oikeastikin toimialakseni kuuluvalla) alalla YEL-työtulosuositus oli melko matala.
- → Yritys on arvonlisäverovelvollinen ja rekisteröityy arvonlisäverovelvolliseksi liiketoiminnasta; Yritys rekisteröityy liiketoiminnastaan arvonlisäverovelvolliseksi
- → Hakeutuu ennakkoperintärekisteriin alkaen pvm
- → Kalenterivuoden liikevaihto enintään 30 000 euroa → Haluttu verokausi arvonlisäverotuksessa vuosi
- → eteenpäin kunnes allekirjoitettu ja lähetetty. Homma hoidossa!
Kului vain yksi päivä, kun jo sain ilmoituksen että rekisteröinti on kunnossa ja hommat voi alkaa suunnitellusti. Sitten heti hommasinkin vastuuvakuutuksen oikeusturvalla ja YEL-vakuutuksen kuntoon (lisää YEL:stä aiemmassa blogissani), minkä jälkeen siirryin taas palkansaajan työttömyyskassasta yrittäjien työttömyyskassaan.
Ihan vain näillä stepeillä olin jo valmis aloittamaan yritystoiminnan – kuinka helppoa! Kyllä sähköinen asiointi on vain tehnyt elämästä helpompaa ja nopeampaa (tässä kun samalla muistelin, millaista se oli ensimmäisellä kerrallani vuonna 2016).

